Basseinitehnika OÜ
Avalehele Sisukaart Prindi

Kasulikud artiklid

31.märts 2011

Välibassein pikendab suplushooaega

Kuigi Eestimaa külmas kliimas eelistatakse koduseks kasutamiseks valdavalt sisebasseine, on just välibasseiniga võimalik suplushooaega mitu kuud pikendada.



«Soovitan kõigile, kellel väikenegi koduaed, rajada sinna bassein,» räägib Betty Talva, kes abikaasa Andresega jõudis välibasseini ehitamiseni soovi tõttu näha lapsi vahelduseks naabri hoovile ka oma koduaias.

 

Mitmel naabruses elaval perel oli aias bassein ja nii veetsid lapsed suurema osa kuumadest suveilmadest naabrite veesilmades sulistades. Idee realiseerumiseks kulus aega napilt – kodubassein ehitati valmis mõne päevaga.

 

«Kõige raskem oli augu kaevamine, sest seda tuli teha käsitsi,» räägib Andres, lisades, et traktoriga nende koduaeda ligi ei pääse. Neli meest kaevas kaks pikka päeva, edasi läks kõik väga kergelt.

 

4-meetrise diagonaaliga ja 1,36-meetrise sügavusega bassein läks kokku maksma 22 000 krooni.

 

Talvad alustasid selleaastast suplushooaega paar nädalat tagasi, eelmise lõpetasid oktoobris. Seega võimaldab välibassein supelda koduhoovis aastas seitse kuud. Külmal ja tuulisel aprilliõhtul näitas kraadiklaas vees 12 soojakraadi.

 

Oluline on lisavarustus

Basseinitehnika ASi juhataja Priit Nõmmeotsa sõnul tegeleb Eestis basseiniehituse ja müügiga viis suuremat firmat, kes valmistavad aasta jooksul 150-200 basseini, neist väliseks kasutamiseks umbes 10-20.

 

Nõmmeots soovitab huvilisel enne basseiniostu selgeks teha vajadused: «Liiga väikesest basseinist ei pruugi omanik naudingut saada, liiga suure ehitus ja kasutamine võivad osutuda kulukaks,» lausus ta.

 

Kui välibasseini soetamise eesmärgiks on karastamine pärast sauna, piisab basseinist veemahuga 3-5 kuupmeetrit. Sellise väikese basseini saab kätte paari tuhande krooniga.

 

Ujumiseks koduõue rajatud basseini suurus peaks olema minimaalselt 2,5 x 4 meetrit. Selline bassein vajab ringluspumpa ja filtrit, mistõttu peaks varutud olema vähemalt 10 000 krooni, vastuvooluseade maksab aga kuni 40 000 krooni.

 

Võimalik on aga tellida ka 12-16 meetri pikkuseid basseine, kui see omanikule sobib ja arhitektuurselt hoonega kokku sulab. Basseini ehituslikku osa on võimalik teha erinevate konstruktsioonide ja materjalidega. Seepärast kõigub ka hind suurtes piirides.

 

Arvestada tuleb ka sellega, et basseini hinnale lisandub veel puhastusseadmete hind. «Soojenduseta liivafiltriga puhastussüsteemide maksumus algab 7000-8000 kroonist,» rääkis Nõmmeots. «Kui sooviks on soetada bassein, millel on soojendus, automaatika, valgustus ja redel, tuleks ainuüksi puhastusseadmete osaks arvestada 30 000-50 000 krooni.»

 

Talveks vesi sisse

Basseini hooldamine on Talvade sõnul imelihtne. «Nädalas korra tuleb veele lisada kloori ja vetikatõrjet,» rääkis Betty. Tema kinnitusel ongi see praktiliselt kogu hooldus. Liivafilter hoiab vee ringluses ja seega veevahetust teha pole vajagi. Samuti kogunevad ringleva veevoolu mõjul puulehed ja praht basseini äärde sisseehitatud sõeladele, kust selle kergesti eemalda saab.

 

Basseini kaitsmiseks on Nõmmeotsa sõnul mitu varianti – saab valida mullkilekatte või lamellkatte vahel, samuti valmistatakse tellijate soovil kokkulükatavaid klaaskatuseid või isegi paviljone.

Mullkilekate ruutmeetri hind on Nõmmeotsa sõnul 117 krooni, lamellkattel ligikaudu 1200 kooni. Klaaspaviljoni hind võib ulatuda aga mitmesaja tuhande kroonini. Hinna määrab suuresti just kvaliteet, sest kui mullkile eluiga on paar aastat, siis lamell kestab oluliselt kauem.

 

Talveperioodiks tuleb välibassein kindlasti panna talvituma. Kui bassein tühjaks lasta, tuleb torustikust vesi välja saada ja torude otsad külmumise vältimiseks kinni korkida.

 

Basseini võib vee ka sisse jätta, kuid kui ringluspump välja lülitada, tuleb organiseerida jää paisumist kompenseeriv maht, milleks sobivad näiteks tühjad kanistrid, vanad autokummid või plastikpudelid. Sellisel juhul ei suru jää lõhki basseini, vaid lömastab sinna pandud tühjad plastikanumad ja basseinikeha ei saa kannatada.

 

Basseini eluiga sõltub kasutamisest ja hooldusest. Mõni väga odav ja madalakvaliteediline kilebassein võib puruneda kohe või paari kasutamise käigus. Kapitaalsemate ehituste eluiga on mõõdetav kümnete aastatega. Töötavad osad, nagu näiteks pump, filter või soojendus, vajavad üldjuhul pisiremonti aasta-kahe järel.

 

Näiteks Talvade perele andis basseinifirma 50-aastase garantii.

 

Basseini hooldamine

  • Basseinivette tuleb lisada kloori, et vette sattuvat orgaanikat, vetikaid ja baktereid hävitada
  • Et kloori mõju oleks efektiivne, tuleb jälgida pH-taset vees
  • Soovitav pH-tase basseinivees võiks olla 7,1-7,4
  • Kloorisisalduse ja pH-taseme mõõtmiseks on spetsiaalne tester, hind alates 109 kroonist
  • Basseini põhja tuleks koristada vähemalt kord kuus. Spetsiaalne koristuskomplekt maksab alates 1200 kroonist
  • Basseini kaitsmiseks on olemas mullkilekatted, lamellkatted, kokkulükatavad klaaskatused või paviljonid